Balaton

Balaton

Balaton - největší jezero střední Evropy

Navzdory tomu, že Maďarsko díky své geografické poloze nemá přístup k moři, má největším jezero střední Evropy – to je Balaton. Pobřeží jezera sem rok od roku láká milovníky pláží. Rozvíjí se zde plachtění, kitesurfing, veslování a rybaření. Voda se rychle ohřívá, takže koupací sezóna trvá od časného jara do pozdního podzimu. Stojí za zmínku, že v severní části je jezero hlubší, zatímco na jižní straně je mělká voda, ideální pro rodiny s dětmi.

Město Keszthely se nachází na břehu jezera Balaton. Keszthely byl již ve středověku centrem regionu, na počátku 15. století získal status města. V polovině 18. století město koupila rodina Festeticsů. Nádherný palác, který postavili, je třetí největší v zemi a je považován za nejkrásnější zrestaurovaný palác v Maďarsku.

Keszthely nabízí svým hostům seznámení se starobylými odlehlými uličkami a barokním palácem rodiny Festeticsů umístěným v nádherném parku. Na konci 18. století zde byla založena slavná palácová knihovna Helikon čítající 52 000 svazků.

Na hlavním náměstí města stojí františkánský kostel z roku 1386 a radnice v pozdně rokokovém stylu. Průčelí radnice zdobí erb Keszthely, v její budově se nachází Kulturní centrum. Nejzajímavějším domem na pěší zóně je Pötho dům, postavený v barokním slohu na gotických základech. Na vnitřním nádvoří domu Pötkö je synagoga postavená v 18. století. V Keszthely se také narodil v roce 1830 slavný vídeňský skladatel Karoly Goldmark.

Expozice Balatonského muzea se plně věnuje „maďarskému moři“ a všemu, co s ním souvisí.

Spolu s historickými památkami a muzei nabízí Keszthely svým hostům odpočinek na vybavené pláži na břehu nejčistšího Balatonu.

V této kategorii nejsou žádné zájezdy.