Uzbekistán

Klasický Uzbekistán

25 000Kč
Zobrazuji 1 až 1 z 1 (celkem stran 1)
Uzbekistán

Užitečné informace pro cestování po Uzbekistánu:

 

Obecné informace o Uzbekistánu

Poloha. Uzbekistán se nachází v srdci střední Asie, mezi řekami Amudarja a Syrdarja. Sdílí hranice s Kazachstánem, Kyrgyzstánem, Tádžikistánem, Afghánistánem a Turkmenistánem. Téměř dvě třetiny země tvoří stepi a pouště, zbývající třetinu - hory, údolí a oázy.

Rozloha: 447 900 km2. Území Uzbekistánu zahrnuje republiku Karakalpakstan, která zaujímá asi 37% území Uzbekistánu. Délka země od severu k jihu činí 930 km, od západu na východ – 1 425 km.

Obyvatelstvo: více než 29 milionů obyvatel (2011). 37% z nich tvoří obyvatelé měst a 63% žije ve venkovských oblastech. Hustota zalidnění: 60 osob/km2. Složení: 80% Uzbekové, 5,5% Rusové, 5% Tádžikové, 5% Kazaši, 2% Karakalpakové, 1,5% Tataři.

Politická struktura. Uzbekistán je od roku 1991 suverénní právní demokratickou republikou. Je součástí SNS. Systém vlády Republiky Uzbekistán je založen na principu dělby moci mezi moc zákonodárnou, výkonnou a soudní.

Administrativní územní členění: 12 oblastí a suverénní republika Karakalpakstan.

Hlavní město: Taškent s více než 2,5 milionem obyvatel. Taškent má jako jediné město z celé střední Asie a Kazachstánu metro.

Úřední jazyk: Uzbečtina. Asi 80% populace ovládá v různé míře ruštinu.

Měna: sum. V republice jsou směnárny, ve kterých lze směnit měnu podle momentálního kursu.

Náboženství. Islám, sunnitská větev, vyznávaný asi 88% populace, křesťanství - 9%, ostatní náboženství - 3%. Obecně platí, že lidé jsou tolerantní a vzájemně se respektují.

Standardní časové pásmo: UTC/GMT+5 hodin.

Elektrická síť: 220 V, 50 Hz; standardní zásuvky pro dvoukolíkovou zástrčku.

Podnebí Uzbekistánu

Podnebí Uzbekistánu je příznivé pro cestování po zemi v průběhu celého roku. Má se však za to, že nejlepší období k návštěvě Uzbekistánu je:

- od března do začátku července;

- od září do listopadu.

Uzbekistán má výrazně kontinentální podnebí. Průměrné zimní teploty se pohybují od +10 do -8°C. Jaro je krásné a prchavé, v době okolo orientálního Nového roku - svátku jara a znovuzrození Navruz - teplota rychle roste, a koncem dubna už můžete směle obléknout letní oblečení (teplota v dubnu dosahuje +20 až +25°C). Léto je v Uzbekistánu dlouhé, horké a suché, s teplotami v rozmezí +35 až +45°C. Nejvyšší teploty připadají na období od 25. června do 5. srpna - tzv. „čilla“, kdy fouká horký suchý vítr, srážky zcela chybí a teplota ve stínu dosahuje +40 až +45°C, v některých regionech i více. Po odeznění čilli teplota klesá a přichází nejpříznivější období, kdy je během dne ještě horko, ale v podvečer a večer nastupuje dlouho očekávaný chlad. Podzim je v Uzbekistánu sametový, teplý a štědrý: pulty tržišť překypují hojností zralého ovoce, zeleniny a melounů. Až do konce listopadu se mohou teploty držet nad +10°C. 

Průměrné teploty v Uzbekistánu:

Teplota

leden

únor

březen

duben

květen

červen

Max.

12°

18°

25°

32°

37°

Min.

-1°

11°

16°

18°

Teplota

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

Max.

40°

38°

32°

25°

18°

11°

Min.

21°

18°

12°

 

Jak se oblékat v Uzbekistánu

V závislosti na ročním období může být oblečení pro cestování po Uzbekistánu různé, ale vždy musí být pohodlné, takové, na které jste zvyklí a odpovídající výše uvedeným teplotním podmínkám. Během teplejších měsíců bychom měli dát přednost oblečení z bavlny a jiných přírodních látek. Velmi vhodné pro muže i ženy jsou pohodlné šortky a trička. V horkém období je vhodné mít s sebou sluneční brýle, lehkou pokrývku hlavy - klobouk nebo kšiltovku a také opalovací krém.

Nezapomeňte na pohodlnou obuv, protože většina výletů jsou pěší procházky. Obuv se doporučuje nejen pohodlná, ale i praktická, se silnou podrážkou a u dámské bez vysokých podpatků, protože výlety mohou vést i po kamenitých nebo prašných cestách.

Brzy na jaře (březen - začátek dubna) a koncem podzimu (od října do listopadu), se může hodit větrovka, vesta a tenký svetřík. V zimě mohou teploty klesnout až na minus 3-8°C, takže nejlepší volbou bude plášť nebo teplá bunda a čepice.

Pokud chcete navštívit také hory nebo poušť, je třeba počítat s tím, že rozdíly mezi denní a noční teplotou tam mohou být velmi výrazné a navíc v horách je obvykle mnohem chladněji než ve městech.

Rozhodně je třeba pamatovat na respektování místních tradic, kultury a náboženství. Proto je nutné mít s sebou při návštěvě nábožensky exponovaných míst šál nebo šátek který zakryje hlavu a ramena. Vezměte prosím také na vědomí, že v Uzbekistánu je při návštěvě modliteben zvykem se zouvat.

Není vhodné oblékat se provokativně nebo nosit příliš nápadné šperky, aby nedošlo k nedorozumění ze strany lidí z odlehlých oblastí Uzbekistánu.

Uzbecká kuchyně

Uzbecká národní kuchyně je bohatá a pestrá: deset druhů pilafu, manty, samsa, šašlyky, lagman, chanum, mampar, čučvara, orientální cukrovinky a jiné uzbecké pokrmy lze ochutnat téměř v každé restauraci a kavárně po celé zemi. Mezi nejčastější jídla uzbecké kuchyně patří:

pilaf – pokrm z rýže, másla, masa a mrkve; v každém uzbeckém městě mají svůj vlastní jedinečný recept na výrobu tohoto lahodného asijského národního pokrmu;

šašlyk – masitý pokrm připravovaný na otevřeném ohni; vyznačuje se množstvím variant a způsobů přípravy;

samsa - trojúhelníkové pirožky z listového těsta plněné masem, bramborami nebo dýní, pečené ve speciální peci - tandyru;

šurpa - polévka z čerstvého skopového masa a zeleniny;

nachud – středoasijský velký hrách dušený se skopovým;

manty – na páře dušený pokrm z nesoleného těsta, plněného sekaným masem nebo dýní, ovčím tukem, cibulí a tradičním uzbeckým kořením - zirou a černým pepřem.

Komu by připadala uzbecká kuchyně příliš kalorická, na toho čekají restaurace nabízející evropskou, vegetariánskou, ruskou, čínskou, japonskou a další světové kuchyně. Když už budete v Uzbekistánu, nezapomeňte navštívit tržiště, kde si můžete koupit chutné, ekologicky čisté ovoce a zeleninu, prosycenou paprsky štědrého asijského slunce, stejně jako unikátní orientální sladkosti a sušené ovoce.

Pokud budete ze zdravotních důvodů potřebovat speciální stravu, dejte nám prosím vědět předem.

Náklady na stravování v Uzbekistánu

Součástí tradičního zájezdu je ubytování v hotelu se snídaní. Na Vaše přání Vám můžeme rezervovat místa v restauracích. Pokud se rozhodnete to udělat sami, doporučujeme Vám orientovat se podle následujících ceníků. Zároveň chceme upozornit, že tyto ceny jsou orientační, a mohou se v různých regionech lišit:

Káva/čaj:                                                       1-3 americké dolary

Osvěžující nápoje:                                      1 až 3 dolary

Minerální voda:                                           0,50 dolaru

Pivo:                                                              2-3 dolary

Oběd (dva chody: polévka + hlavní chod) 10 až 25 dolarů

Večeře (dva chody + dezert)                     15 až 30 dolarů

Celní předpisy Uzbekistánu

Při vstupu do Uzbekistánu je nutné mít s sebou pas a na celnici vyplnit dvě celní prohlášení, z nichž jedno si musíte uschovat až do konce Vaší cesty. Celní kontrola znamená především vyplnění celního prohlášení, ve kterém musíte uvést kolik peněz a v jaké měně si přivážíte do země, máte-li s sebou zbraně, psychotropní látky nebo jiné předměty, které musí být předem hlášeny. Vyplňte toto prohlášení dvojmo, jedno vyhotovení celního prohlášení po kontrole zůstává vždy na celnici, a kopii musíte uschovat až do konce cesty - budete ji potřebovat, až budete zemi opouštět. Skutečnost je taková, že při opouštění Uzbekistánu budete muset opět vyplnit celní prohlášení. Celník od Vás může při zpáteční cestě požadovat první cení prohlášení. Pokud je nebudete mít, těžko například dokážete, že nevyvážíte víc peněz, než kolik jste si jich dovezli.

Dovoz zahraniční měny do Uzbekistánu není omezen. Při dovozu více než 5 000 amerických dolarů (nebo ekvivalentu v jiné cizí měně) vydávají celní orgány osvědčení vzoru TS-28. Při dovozu hotovosti v cizí měně převyšující 10 000 amerických dolarů se platí poplatek ve výši 1 procenta.

Vývoz cizí měny je povolen až do výše částky dovezené do Uzbekistánu, v souladu s celním prohlášením.

Měna Uzbekistánu

Národní měnou Uzbekistánu je uzbecký sum (UZS). V oběhu jsou bankovky v hodnotě 100, 200, 500 a 1000 sumů, stejně jako mince 25, 50, 100 a 500 sumů. Téměř všechny bankovky mají stejnou velikost a liší se pouze zbarvením. Na bankovkách jsou zobrazeny kulturní a umělecké památky Uzbekistánu.

Směnit peníze si můžete v pobočkách Národní banky, specializovaných směnárnách a v některých hotelech. Směna peněz u soukromých osob se trestá podle zákona. Navíc nemá smysl vystavovat se riziku, že se stanete obětí podvodu anebo budete čelit vážnému problému v případě, že budete zadržen orgány, jak se říká, přímo při činu.

Za zmínku stojí, že nejrozšířenější měnou ve střední Asii je americký dolar. Nicméně, bankovky nesmí být pomačkané, poškozené nebo zpřehýbané, jinak bude velmi těžké je směnit.

Kreditní karty Visa a Master Card lze v Uzbekistánu používat převážně jen v hlavním městě.

Fotografování v Uzbekistánu

Uzbekistán je bohatý na malebné scenérie, které se přímo nabízí objektivu Vašeho fotoaparátu. Je však třeba si uvědomit, že fotografovat je zakázáno v Uzbekistánu na letištích, vojenských objektech, v některých nábožensky exponovaných místech a v taškentském metru. Fotografování mnoha historických a architektonických památek je zpoplatněno.

Spropitné v Uzbekistánu

Uzbekistán je již od dávných časů znám svou pohostinností a srdečností obyvatel. Každý cestovatel, který navštíví uzbeckou zemi okamžitě pocítí, že v upřímné touze uctít hosta tím nejlepším způsobem není ani stopa křečovitosti nebo zištnosti. To, že pro Uzbeky je pohostinnost součástí životního stylu, není žádné tajemství, i když to občas turisty přece jen zaskočí. V reakci na takové dobré a upřímné jednání se hosté často snaží nějak hostiteli odvděčit. Na takovéto gesto ze strany hosta však většina Uzbeků jen zmateně krčí rameny a dokonce se uráží, „Proč? Vždyť nám to jde prostě od srdce!“.

Ale v Uzbekistánu, stejně jako v každé zemi, kde existuje cestovní ruch, existují také pracovníci sféry služeb. Těžko se lze obejít bez těchto pro cestovní ruch důležitých profesí, jako jsou průvodci, tlumočníci, řidiči, kuchaři a další – na všech těchto lidech závisí kvalitní průběh turistických programů, a všichni z nich poskytují svou péči a pozornost turistům. Vůči pracovníkům služeb bude proto gesto vděčnosti ze strany hosta zcela namístě. Takže, pokud jste byli opravdu spokojeni s obsluhou v restauraci, s odvozem z jednoho města do druhého, s výletem, s prací překladatelů, kteří Vám „zprůhlednili“ jazykovou bariéru, nebo s tím, jak Vám vždy ochotně pomáhali a snažili se vyřešit Vaše problémy - neváhejte a poděkujte jim za jejich práci. Samozřejmě nejste povinni to dělat, ale pokud vaše přání vychází ze srdce, pochopí Vás a přijmou s vděčností odměnu, jejíž výše bude opět záležet jen na Vás.

Suvenýry z Uzbekistánu

Jedinečná umělecká řemesla jsou v Uzbekistánu všude rozšířena, jsou mnohotvárná a svébytná: keramika, řezbářství, ganč (řezba do sádry), výroba nožů, kovotepectví, tkaní koberců, hedvábí a chan-atlasu, pletení z proutí, malba na kůži a sušené dýně, výšivky zlatou nití a korálky, suzane, národní kostýmy (čapany, ťubetějky, lozm - ženská národní trika) a obuv (špičaté pantofle, machse - měkké kožené boty s kožešinou), domácí potřeby (kurpači, bešik - dětské kolébky, truhly na věno, nádobí) a mnohé jiné.

Suvenýry můžete koupit volně na tržištích, při návštěvě turistických objektů, ve specializovaných prodejnách a odděleních suvenýrů v supermarketech, stejně jako v malých maloobchodních prodejnách, které jsou v každém městě. Prakticky celý sortiment suvenýrů lze ze země vyvézt, i když existují určité nuance. Na vývoz koberců se například vztahují omezení - podrobnosti se můžete dozvědět před nákupem od svého průvodce. Vyvážet starožitné předměty je stejně jako v jiných zemích zakázáno.

Národní svátky v Uzbekistánu

Státní svátky:

• 1. leden - Nový rok;

• 8. březen - Mezinárodní den žen

• 21. březen - Navruz (Orientální Nový rok)

• 9. květen – Den uctění památky hrdinů

• 1. září - Den nezávislosti

• 1. říjen – Den učitelů

• 8. prosinec - Den ústavy

Náboženské svátky s proměnlivým datem:

• Ramazan Chait

• Kurban Chait

Telefonní předvolby v Uzbekistánu

Mezinárodní kód Uzbekistánu: +998 (8-10 998)

Telefonní předvolby velkých měst v Uzbekistánu:

Taškent: 71 (mezinárodní), 371 (vnitrostátní);

Samarkand: 662 (mezinárodní), 366 (vnitrostátní);

Buchara: 65 (mezinárodní), 365 (vnitrostátní);

Chiva: 6237 (mezinárodní), 36237 (vnitrostátní).

Například, chcete-li volat do Taškentu ze zahraničí, musíte vytočit: +998 71 ... (sedmimístné městské telefonní číslo);

a pokud chcete volat do Taškentu z jiného uzbeckého města: 8-371 ... (sedmimístné městské telefonní číslo).

Mobilní operátoři v Uzbekistánu:

Ucell

standard GSM 900/1800

Mezinárodní předvolba: + 998 93/94

www.ucell.uz

Beeline Uzbekistan

standard GSM

Mezinárodní předvolba: +998 90/91

www.beeline.uz

UzMobile

standard CDMA-450

Mezinárodní předvolba: +998 95

www.uzcdma.uz

Perfectum Mobile

standard CDMA 2000

Mezinárodní předvolba: +998 98

www.cdma.uz

Zahraniční velvyslanectví a konzuláty v Uzbekistánu

V Taškentu se nachází 50 velvyslanectví a konzulátů zemí celého světa.

Velvyslanectví a konzuláty Uzbekistánu v zahraničí

Uzbekistán má více než 30 velvyslanectví a 10 konzulátů na území asijských a evropských zemí a rovněž ve Spojených státech.

Informační služby v Uzbekistánu

Nonstop taškentská informační služba Sitash

tel: (+998 71) 120 09 09 (vícekanálový přístup)

http://www.sitash.uz

Taškentská telefonní informační služba Yellow Pages

tel: 059