Kyrgyzstán

Výstup na Leninův štít na Pamíru

29 800Kč

Země nebeských hor

33 700Kč
Zobrazuji 1 až 2 z 2 (celkem stran 1)
Kyrgyzstán

Obecné informace o Kyrgyzstánu.

Poloha: Kyrgyzstán, nacházející se v severovýchodní části Střední Asie, by mohl být docela dobře nazýván „středoasijským Švýcarskem“, protože tyto dvě země mají mnoho společného. Stejně jako u evropského Švýcarska, i území Kyrgyzstánu se více než z poloviny nachází v horách, a dokonce i ty nejníže položené oblasti neklesají pod 401 metrů nad mořem. Ani jedna z obou zemí nemá přístup k moři. Kyrgyzstán se táhne od východu na západ podél horských řetězců Ťan-Šan a Pamir-Alai. Nejvyšším vrcholem je Pik Pobědy (7439 m). V horách vše dýchá nedotčenou panenskou krásou, se kterou se v rovinách nesetkáte. Nejsevernější bod Kyrgyzstánu ježí na stejné zeměpisné šířce jako Řím a nejjižnější – jako ostrov Sicílie.

Rozloha: Porovnáme-li velikosti, pak je středoasijská země hor téměř pětkrát větší než Švýcarsko - má rozlohu 199 900 km2. Vešlo by se do ní najednou Portugalsko, Švýcarsko, Belgie a Nizozemsko.

Obyvatelstvo: Na tomto území žije více než pět a půl milionu obyvatel. Protože život v horských oblastech je poměrně náročný, většina obyvatel je soustředěna v údolích Talas, Naryn, Čuj a v kotlině jezera Issyk-Kul. Národnostní složení je velmi různorodé, ale představitelé různých národů se většinou nemíchají. Například, Uzbekové, kteří tvoří 14,3% obyvatelstva, sídlí v jihozápadní části země; Rusové, zastoupení v populaci 7,8%, bydlí hlavně na severu; nevelký počet Němců žije v Talasské oblasti a v Kantském okrese; Dungani (čínští muslimové) a Kazaši obývají Čujské údolí; Ujgurové - Biškek, Oš a Džalal-Abad. Kyrgyzové tvoří samozřejmě etnickou většinu, žijí na celém území země a dominují ve většině venkovských oblastí.

Politické uspořádání: V souladu s ústavou je Kyrgyzstán parlamentní republika, čili prezident má méně pravomocí než premiér a parlament. Obyvatelé volí prezidenta každých šest let, po jejichž uplynutí už nemá prezident právo znovu kandidovat. 120 členů parlamentu je schvalováno na následujících pět let na základě stranických seznamů, a předsedu vlády volí už samotný parlament.

Administrativní a územní členění: Z hlediska administrativního dělení má země sedm oblastí (Batken, Džalal-Abad, Issyk-Kul, Naryn, Oš, Talas a Čuj), 40 okresů, 22 měst a 429 venkovských obcí. Nejdůležitějšími městy jsou Biškek a Oš.

Hlavní město Biškek s 874 400 obyvatel dříve nosilo také název Pišpek a Frunze. Díky pravoúhlému uspořádání ulic je velmi dobře profukuje vítr z hor. Trvalý přísun svěžího vzduchu je to, čím se nemohou pochlubit jiná velká města regionu.

Úřední jazyk: Kyrgyzština, ale v zemi mluví mnoho lidí uzbecky a tádžicky. Základním jazykem mezietnické komunikace je ruština, která má oficiální status.

Měna: som. V Kyrgyzstánu se veškeré finanční operace provádějí v somech (1 som = 100 tyiyn). Banky a směnárny lze nalézt ve všech větších městech republiky.

Náboženství: Duchovní bohatství obyvatelstva odráží skutečnost, že 75% vyznává islám a 20% pravoslaví. Na ostatní náboženství připadá pouze 5% obyvatelstva.

Standardní časové pásmo: UTC/GMT+5 hodin. V zemi není zaveden zimní ani letní čas a místní čas stabilně odpovídá GMT+5 hodin.

Elektrická síť: Stejně jako v mnoha jiných zemích SNS, i v Kyrgyzstánu se používá rozvod s napětím 220 V a frekvencí 50 Hz. Zásuvky jsou převážně používány standardní, dvoukolíkové. Nicméně v některých hotelích se můžete setkat i se zásuvkami se třemi kontakty.

Podnebí Kyrgyzstánu.

Reliéf a poloha země způsobují, že zde můžete zažít různé druhy podnebí. Od téměř přímořského přes výrazně kontinentální, až po subtropické a mírné. Kyrgyzstán je specifický i tím, jak výrazná je zde změna ročních období, což není překvapivé, protože země sousedí s mnoha pouštními oblastmi.

Průměrná teplota se nestanoví pro celý stát, ale pro každé klimatické pásmo zvlášť. Takže například v zimě teploměr v údolích málokdy klesne pod -8 stupňů, a ve vysokohorských oblastech není 27 stupňů mrazu výjimkou. V létě přitom horské oblasti dohánějí svými podmínkami nížiny. I tady i tam dosahuje průměrná teplota vzduchu hodnoty okolo +26 stupňů. Samozřejmě, ve vysokohorských oblastech věčného sněhu je počasí velmi odlišné a má všechny příznaky subpolárního klimatu. Teplota vzduchu u jezera Issyk-Kul není příliš kontrastní a je celoročně mírná (v zimě asi +2°C, v létě 18-25°C).

Návštěvníci země si nemohou stěžovat na nedostatek slunečných dnů – je jich zde za rok v průměru 247! Zažít v Kyrgyzstánu zataženou oblohu je možné jen v zimě a na začátku jara. Po zbytek roku se region koupe ve slunečních paprscích, které však nejsou tak žhnoucí, jako v sousedním Uzbekistánu. Charakteristickým rysem je suchost vzduchu v celé zemi. Dešťové srážky jsou na území rozděleny nerovnoměrně. Například na severní svahy Ala-Too spadne ročně více než 1000 mm srážek, ale západní oblast okolo jezera Issyk-Kul dostává pouze 110 mm. Maximální množství srážek spadne na začátku léta a v přechodném období podzim-zima. Uprostřed zimy může sněhová pokrývka na svazích hor dosahovat tloušťky až jednoho metru, a v oblasti velehor leží sníh po celý rok.

Jak se oblékat v Kyrgyzstánu

Vycházíme-li z podnebí země, preferovaným oblečením budou lehké košile, šortky, kalhoty a šaty. Nejlépe pokud látky budou obsahovat větší procento bavlněných vláken. Bavlna umožňuje tělu dýchat a brání nadměrnému pocení. Vzhledem k tomu, že vlhkost vzduchu v Kyrgyzstánu je nízká, vysoké teploty se snášejí poměrně dobře. Pro ochranu hlavy jsou ideální klobouky s širokými okraji a povinnými větracími otvory.

Nezapomínejte, že bílý oděv pohlcuje méně slunečního tepla. Kdo má přecitlivělé oči, měl by vždy nosit sluneční brýle.

Jako obuv pro nošení ve městě postačí otevřené sandály. Z hlediska místní kultury neexistují žádná omezení týkající se stylu nebo barvy oblečení. Pouze v nábožensky exponovaných místech se nedoporučuje nosit oblečení nezakrývající stehna, lýtka, ramena, a u žen i krk. Pokud jste pozváni do domu, musíte se před vchodem zout.

Zcela jiná věc je, pokud se chystáte vyrazit do hor, zejména do velehor. Seznam potřebného zařízení a vybavení pro expedice naleznete zde. Obecně je třeba mít na paměti, že v horských oblastech je mnohem chladněji, a to zejména v noci, a počasí je zde velmi proměnlivé.

Kyrgyzská kuchyně

V současném Kyrgyzstánu lze téměř v každé oblasti narazit na různá jídla uzbecké, ruské, turecké či íránské kuchyně. Kyrgyzský národ má samozřejmě vlastní kulinářské tradice, ale z důvodu kočovnické minulosti je kyrgyzská kuchyně nepříliš různorodá.

Například kuřecí pokrmy v národním jídelníčku zcela chybí, protože chov drůbeže vyžadoval usedlý způsob života. Zato různých variant smaženého a pečeného skopového masa je nabízen široký sortiment. To je opět důsledek kočovného způsobu života, protože v teplém podnebí, aby se maso nekazilo, musí být důkladně propečené nebo vysušené.

Za nejvýraznější zástupce původní kyrgyzské kuchyně jsou považovány různé druhy salámů z koňského masa. Z nich je nejvýše ceněn čučuk, jehož pikantní chuť je způsobena uzením a použitím tučnějšího masa. Z koňského masa se připravuje i mnoho dalších pokrmů, jako jsou například karta a karyn. Velmi rozšířený je rovněž voňavý a sytý bešbarmak.

Ovšem, jak již bylo dříve řečeno, do národní kultury pronikly a pevně zde zakořenily pilaf, manta, čučpara a mnoho dalších pokrmů uzbecké, tádžické a turecké kuchyně, stejně jako pokrmy ujgurské. Na tomto „míchání kuchyní“ měla velký podíl Velká hedvábná stezka, po které putovalo nejen zboží, ale také kulturní zvyklosti.

Zvláštní oblibě se těší v Kyrgyzstánu med. Jí se s místními koláči a může být někdy i hlavním chodem snídaně. Stejně kladný vztah mají místní obyvatelé k různým druhům ovoce - v létě a na podzim jsou ho plné trhy po celé zemi. Jablka od Issyk-Kulu jsou právem považována za jedna z nejchutnějších na světě! Oblíbenou zeleninou Kyrgyzů je dýně.

Velký podíl v Kyrgyzské národní kuchyni zaujímají kysané mléčné nápoje: kumys, tan, ajran. Ty je možné zakoupit na každém trhu, v každém obchodě, a dokonce i na horských silnicích.

Kyrgyzové jedí většinou na dasturchanu (dastarchan) - úzkém ubrusu prostřeném na podlaze. Pokud budete mít štěstí a budete pozváni, a vzhledem k kyrgyzské pohostinnosti je to velmi pravděpodobné, musíte mít na paměti několik důležitých pravidel: jídlo berete pouze do pravé ruky; při sezení nesmí nohy mířit směrem k dasturchanu, je lepší zkřížit je pod sebe nebo natáhnout do strany. Kýchání u stolu je rovněž nežádoucí.

Náklady na stravování v Kyrgyzstánu

V menu v kavárnách a restauracích v Kyrgyzstánu zřídkakdy narazíte na vysoké ceny. Jídlo je v Kyrgyzstánu relativně levné. Například za oběd dáte obvykle méně než 10 amerických dolarů, a za rozsáhlejší večeři - 20. Nicméně, v hlavním městě, jsou elitní podniky, kde za šálek kávy zaplatíte i více než 10 dolarů. V kyrgyzských restauracích a kavárnách jsou zpravidla nabízena jídla národní, a rovněž uzbecké, ujgurské a evropské kuchyně.

Víza, doklady a bezpečnost

Kyrgyzská vláda vynaložila značné úsilí na zjednodušení vstupu turistů do země. K dnešnímu dni mohou volně pobývat v zemi bez kyrgyzského víza občané Ruska, Běloruska, Kazachstánu, Ázerbájdžánu, Arménie, Gruzie, Moldávie, Tádžikistánu, Kuby, Vietnamu, Japonska a KLDR. Občané Ruska mohou jezdit do Kyrgyzstánu na občanský průkaz.

Bezvízový vstup do Kyrgyzstánu na dobu do 60 dnů se vztahuje na občany 45 zemí (více informací zde). Kromě toho, občané mnoha zemí mohou získat vízum zjednodušeným způsobem.

K návštěvě pohraničních oblastí je zapotřebí zvláštního povolení.

Při odjezdu z hotelu je nutné se ujistit, že vám jeho zaměstnanci vystavili doklad potvrzující dobu pobytu. Tyto registrační karty je také nutné předložit při pasové kontrole na hranicích. Registrace na území Kyrgyzské republiky se netýká cizích státních příslušníků, na které se vztahuje bezvízový režim, pokud jejich pobyt v Kyrgyzské republice nepřesahuje 60 dnů (pro občany Ruské federace a Republiky Kazachstán - 90 dnů).

Pravidla osobní bezpečnosti jsou standardní. To znamená nevystavovat na odiv cenné věci, řídit se pokyny průvodce a omezit pobyt na opuštěných místech v noci. Chystáte-li se na individuální procházku, je vhodné vzít s sebou jen tolik peněz, kolik budete potřebovat. K úschově ostatních peněz a dalších cenností je vhodné používat sejfy v hotelových pokojích.

Při provádění horolezeckých výstupů a dalších extrémních aktivitách je nutné ve vlastní zemi uzavřít pojištění na částku nejméně 30 tisíc amerických dolarů. Pokud Váš zdravotní stav vyžaduje užívání léků, je žádoucí přivézt si potřebné množství léků s sebou, nebo se předem poradit s našimi turistickými operátory o možnostech nákupu potřebných léků v Kyrgyzstánu.

Celní předpisy Kyrgyzstánu

Celní předpisy republiky zakazují dovoz a vývoz zbraní, střeliva, drog a tiskovin, které obsahují materiály ohrožující ústavní pořádek v zemi. Bez ohledu na státní příslušnost lze na území Kyrgyzstánu dovézt neomezené množství peněz s podmínkou, že při odjezdu jich bude méně. Částka se uvádí v celním prohlášení, které je nutné uchovat až do odjezdu ze země.

Jiné cenné předměty a přístroje lze dovézt až do hodnoty 5 000 amerických dolarů. Ty musí být rovněž uvedeny v celním prohlášení. Pokud na zpáteční cestě něco z tohoto seznamu bude chybět, budete muset zaplatit dovozní clo.

Cigaret je povoleno dovézt 1 000 kusů, vína - 2 litry, destilátů - 1,5 litru. Kosmetika je povolena pouze v množství, odpovídající potřebě jedné osoby.

Nakoupené řemeslné výrobky a výrobky nově vyrobené lze obvykle vyvézt bez omezení. Do této kategorie samozřejmě nespadají předměty představující mimořádnou kulturní a historickou hodnotu.

Měna Kyrgyzstánu

Legálně platit na území Kyrgyzstánu lze pouze somem, což je měnová jednotka Kyrgyzské republiky, která je v oběhu od 10. května 1993. V současné době existují bankovky v těchto hodnotách: 1, 10, 50 tyiyn; 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 5000 somů.

Zaměstnanci hotelů nebo jiných soukromých organizací někdy mohou navrhnout úhradu v cizí měně. To lze provést pouze v případě, že podnik vlastní odpovídající oficiální povolení. V opačném případě mohou nastat problémy s ochránci zákona.

Nicméně, předejít vzniku takovéhoto nedorozumění během turistického programu lze včasnou směnou hotovosti na místní měnu. To lze provést v bankách, které obvykle pracují od 9.00 do 17.00 hodin, kromě sobot a nedělí, nebo v oficiálních směnárnách, z nichž mnohé pracují nonstop.

Stojí za zmínku, že směnný kurs v různých směnárnách se může lišit, přičemž kurs v hlavním městě je vždy vyšší než na venkově. Při směně je žádoucí uschovat si stvrzenky vydané bankovním úředníkem nebo směnárnou. Nesmí vás překvapit, že některé z těchto institucí mohou odmítnout opotřebované bankovky nebo bankovky amerických dolarů starého vzoru.

Rozhodně se nedoporučuje směňovat peníze u náhodných osob na tržišti – riskujete, že se stanete obětí podvodu nebo budete zadrženi policií za nezákonné valutové transakce. Používání zahraničních bankovních karet je možné pouze v některých nákupních centrech, bankách a hotelích v Biškeku.

Fotografování v Kyrgyzstánu

V zemi je dovoleno fotografovat a natáčet na video téměř všechno. Omezení se vztahují pouze na letiště a vojenské objekty. Také není žádoucí fotografovat a natáčet na video cizí osoby bez jejich svolení.

Suvenýry z Kyrgyzstánu

Při obdivování krás historických památek Kyrgyzstánu, jeho Issyk-Kulu a zasněžených vrcholků hor se snadno stane, že zapomenete na to, že byste si rádi vzpomínky na toto nádherné místo uchovali pro celý život. Proto otázce výběru suvenýrů by mělo být věnováno jestli ne první, pak alespoň druhé místo.

Kromě různých druhů koberců a předmětů vyřezávaných ze dřeva, které jsou běžné téměř ve všech zemích Střední Asie, se zde vyrábějí zajímavé věci z plsti. Opět to souvisí s kočovnou minulostí národa. Suvenýry ve formě národních kyrgyzských jurt jsou na trhu zastoupeny ve velké rozmanitosti. Mezi nimi zejména vynikají jurty-ohřívače na čajník, díky kterým zůstává čaj horký po celý večer a které se velmi barvitě vyjímají na stole mezi miskami s bonbóny a keksy. Ale aby se jurtě nestýskalo po její rodné zemi, bylo by dobré přivézt si z Kyrgyzstánu ještě sadu šálků zdobených kyrgyzskými národními ornamenty. Žádný skleněný pohár nebo hrnek nemůže lépe předat aróma a teplo skryté v čaji.

Velkému zájmu se rovněž těší suvenýry a dárky ve formě závěsů na zeď, hraček a národních pokrývek hlavy, vyrobených z plsti. Měkké plstěné pantofle, když si je obujete, hřejí nejen nohy, ale i duši.

Státní svátky v Kyrgyzstánu

Státní svátky:

• 1. leden - Nový rok

• 7. leden - pravoslavné Vánoce

• 23. únor - Den obránců vlasti

• 8. březen - Mezinárodní den žen

• 21. březen - Nooruz

• 1. květen – Mezinárodní svátek práce

• 5. květen - Den ústavy

• 9. květen – Den uctění památky hrdinů

• 31. srpen - Den nezávislosti

• 7. listopad - Velká říjnová socialistická revoluce

• 8. prosinec - Den ústavy

Náboženské svátky s proměnlivými daty:

• Ramazan Chait

• Kurban Chait

Telefonní předvolby v Kyrgyzstánu

Mezinárodní předvolba Kyrgyzstánu: +996 (8-10 996)

Chcete-li volat do Kyrgyzstánu, vytočte postupně: +996, předvolbu města, telefonní číslo.

Telefonní předvolby velkých měst v Kyrgyzstánu:

Biškek: 31

Oš: 32

Džalal-Abad: 37

Karakol: 39

Naryn: 35

Talas: 34

Čolpon-Ata: 3943