Mongolsko

"K potomkům Čingischána". Poušt' Gobi

0Kč
Zobrazuji 1 až 1 z 1 (celkem stran 1)
Mongolsko

Mongolsko

Na světě je jen málo míst, kde si příroda zachovala svůj přirozený stav – volně se zde pasou stáda divokých zvířat, prérie rozlehlé jako moře s vonícími květy stepních trav, úžasně krásná a rozmanitá příroda. Mystické hvězdné nebe. Hluk moderní civilizace neporušuje absolutní ticho mnohých divokých míst v Mongolsku. Je zde čistý vzduch, pramení zde čistá voda. Jsou zde malebné písečné dumy, zříceniny dávných buddhistických chrámů, jurty, karavany velbloudů, stáda chlupatých jaků a divokých antilop. A co je nejdůležitější – můžete si naplánovat cestu do zcela neznámých míst, kam ještě nevkročila lidská noha a kde nejsou turisté.

Ulánbátar

Centrální Mongolsko a Karakorum (Charchorin)

Prostorná údolí řek a stepí Centrálního Mongolska jsou známá nejen jako kolébka mongolských dějin a kultury, ale také jako místo vzniku několika asijských států. Právě proto, legendární údolí řeky Olkhon, je jedním z objektů světového dědictví UNESCO. Ještě nyní, v Centrálním Mongolsku, naleznete pozůstatky starověkých měst ujgurské a turkické říší.

Většina lidí, žijících v Centrálním Mongolsku, patří k etnické skupině Khalkh. Navíc, tato místa jsou hlavním zemským prostorem mongolského buddhismu, kde možnost navštívit staré buddhistické kláštery a nedotknutých přírodních divů, jako jsou zelené hory Changaj a jejich okolí, seznámit se s životem a kulturou kočovníků.

Základní pamětihodnosti: hory Changaj, Národní park Horhi-Terelj , přírodní rezervace Gun-Galuut, jezero Ogij-Nur, místo světového dědictví UNESCO „Údolí řeky Olchon“, slavný klášter Tuvhen-hiyd, starověké hlavní město Čingischána v Karakorum a slavný klášter Erdene zuu, krásné hory Khogno Cháan, Národní park Hustai a krásné duny v Elsenu Tasarkhai.

Zábava: pěší turistika, jezdectví, nomadic culture experiencing, návštěva kláštera, projížďka na Jeepu 4x4, projížďka povozem s jakém, jízda na velbloudu, rybaření, pozorování ptactva, projížďka na kajaku, rafting, jízda na kole, pozorování nedotčené přírody a prohlídka pamětihodností.

Jižní Mongolsko a Gobi

Jižní Mongolsko je široce známé pouští Gobi, jedním z nejunikátnějším ekosystémem ve světě a jedním z nejlépe zachovalém tajemstvím. Tento region je proslulý svými unikátními přírodními útvary, množstvím reálních zkamenělých dinosaurů a dalším množství endemických druhů flory, a fauny. O této oblasti se často myslí, že je bez života, jako o prázdné poušti , ale ve skutečnosti, ve většině jde o step, bohatou na divokou přírodu a obydlenou pastevci velbloudů.

Krajina pouště Gobi je překvapivě barevná: skály, písečné duny, někde oáza a široká step s v dálce tancujícím přeludem. Gobi je taktéž domovem dvouhrbých velbloudů Bactrian a lze zde spatřit tzv. foto zobrazení : stáda gazel a vzácného asiatského osla Kulan, ptáky atd. Východní část hory Gurvan Sajkhan Horního Altaje se tyčí na Gobi.

Základní pamětihodnosti: Národní park Gobi, Hořící útesy Bayanzag (Flaming Cliffs), které jsou proslulé nalezištěm vajec dinosaurů (a dalších jejich vzácných zkamenělin), ledový kaňon Yuli in Am, 180 km prostírající se písečné duny Khongor, legendární ruiny starobylého kláštera Ongi, galerie přírodních petroglyf (skalní kresby) a bílých hliněných skal v Tsagaan Suvarga, nádherné žulové hory Ikh & Baga Gazariin Chuluu, písečné duny Moltsog.

Zábava: jízda na velbloudech, pěší turistika, pozorování živočišného světa, pozorování ptactva, seznámení se životem a kulturou kočovníků, projížďka na Jeepu 4x4, jízda na kolech a koních.

Severní Mongolsko a jezero Hubsugul

Severní část Mongolska je svěží a zelená, většina je pokryta vysokými horami, hustými lesy, křišťálově čistými jezery a řekami, často je nazývána domovem Tsaatanů (turkicky mluvících obyvatel), severských jelenů a šamanů. Tento región je bohatý divokou přírodou a rybami. Nejvíce charakteristickým rysem této části jsou , nedotčené jezero Hubsugul a slavné údolí Darkhad.

Tato část je také jednou z nejvíce přímé a aktuální konvergence (sbližování) starodávných šamanských a relativně modernějších buddhistických kultur Mongolska. Mimo to, na severu Mongolska doposud žijí lidé, potomci starodávných etnik: Uriankhai, Darkhad a Tsaatan, proslulých sobích jezdců.

Základní pamětihodnosti: nedotčené jezero Hubsugul, hory Khoridol Saridal, Národní park, legendární klášter Amarbajasgalant údolí Darkhad a jezera, starodávní Uuushig (jelení kameny).

Zábava: jezdectví, pěší turistika, výlety, rybaření, projížďka na kajaku, rafting, projížďka povozem s jakém, seznámení se životem a kulturou kočovníků, pozorování ptactva, jízda na Jeepu 4x4.

Východní Mongolsko

Tato část země je známá tím, že je nedílnou součástí mongolských dějin, je to rodiště Čingischána a jeho všemocné říše. Zde se nacházejí početné ruiny a pamětihodnosti Velké mongolské říše. Co se týče přírody, ve Východním Mongolsku je vidět dokonalá souhra svěžích zelených lesů, hor a nekonečných stepí Velkého Mongolska, a malou částí pouště Gobi, na její jižní straně.

Tento región je domovem pro více než 60 druhů savců, mezi kterými dominují stáda mongolských gazel , jejíž počet někdy dosahuje kolem 2 milionů. V tomto regionu žije několik etnických menšin, jako jsou Dariganga, Uzemchin, Tsahar a Buriads.

Základní pamětihodnosti: Národní park Han Khentii, místo narození Čingischána v Deluun Boldog, Uglugchiin Kher, největšího pohřebiště mongolských chánů 13. století, Východní mongolské chráněné pásmo, Shilijn Bogdo-sakrální hora, tajemná jeskyně Taliin Augi, jezero Ganga-Labutí jezero, klášter Hamar a Světové energetické centrum, a ruiny letního paláce Čingischána v Avargze .

Zábava: historicko-poznávací zájezdy, seznámení se životem a kulturou kočovníků, jezdectví, pozorování ptactva, projížďka na Jeepech 4x4 a rybaření.

Hory Altaje. Západní Mongolsko

Nad Západním Mongolskem se tyčí majestátní hory Altaje, v celé své kráse na vzdálenost více než 900 km. Nejvyšším bodem Mongolska je Mt.Khüiten, který je vysoký 4374 m nad mořem a stal se domovem vzácných divokých zvířat, jakými jsou: sněžní leopard, kozorožec, argali, rys, vlk atd. Horní Altaj je výjimečným místem pro uskutečňování procházek a tur. region Západního Mongolska je současně i bohatý na archeologické památky, které jsou významným důkazem osídlení lidmi toho místa ještě před 40000 lety. Mimo to, Západní Mongolsko je domovem mnohých etnických skupin, jakými jsou Turgaudy, Derbety, Bajaty a muslimští Kazaši.

Základní pamětihodnosti: Národní park Altaj Tavan Bogdo, největší jezero Mongolska jako součást dědictví UNESCO Uvs, zasněžené hory Tsambagaru a Suty, jeskyně Khoid Tsenkher se starověkými skalními kresbami, jezera Har & Telmen.

Zábava: jezdectví, pěší turistika, horolezectví, získání zkušeností z lovu s Zlatým orlem, rafting, pozorování ptactva, projížďka na Jeepeh 4x4.

Čas: 

Mongolsko leží ve dvou časových pásmech. V roce 2006 zrušili přechod na letní čas. Rozdíl mezi Českou republikou a  Ulánbátarem + 6 hodin, +7 hodin (zimní čas)

Celní režim:

Každý návštěvním musí při vstupu do Mongolska vyplnit celní prohlášení, které musí uchovat až do odjezdu. To umožňuje bezcelní dovoz a zpětný vývoz věcí určených pro osobní použití po celou dobu vašeho pobytu.

Turisté mohou bezplatně dovážet do země:

1 litr vodky a podobných nápojů;

2 litry vína;

3 litry piva;

200 kusů cigaret;

250 g tabáku

Zákaz dovozu a vývozu: Zbraně a munice bez speciálního povolení, výbušniny, radioaktivní látky, opium, hašiš a jiné drogy, pornografické publikace, filmy, publikace a zprávy zaměřené proti Mongolsku, výzkumný materiál, paleontologické a archeologické nálezy, sbírky rostlin a jejich semena, ptáky a ostatní divoká i domácí zvířata, vlnu, kůži, syrové kožešiny, čerstvé maso, ryby bez povolení příslušných mongolských orgánů, drobné detektory kovů.

Pokud si s sebou berete na cestu nezbytné osobní léky, které jsou na předpis, je nutno mít při sobě příslušné lékařské potvrzení. Toto potvrzení může být vyžadováno při přechodu hranic.

Omezení týkající se dovozu a vývozu valut.

Měna a směnárny:

Národní měna – tugrik. V oběhu jsou bankovky v hodnotách 1, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, 10.000 a 20.000 tugriků. Veřejné instituce přijímají pouze místní měnu. V hotelech a turistických centrech je možné platit hlavně v dolarech.

Směnu lze provést ve směnárnách, bankách a velkých obchodech. Americké dolary vydané do roku 1998 s nižší hodnotou než 50 jsou měněny neochotně a s nižší cenou. Při výletech do provincií mino hlavní město je nutné mít tugriky. Kreditní karty a cestovní šeky lze použít pouze v hlavním městě. Rubly jako platební prostředek přijímají podle reálného kurzu ve všech obchodech a na čerpacích stanicích. 

Úřední jazyky:

Mongolština a angličtina. V Bayan-Ulgii imag – v oblasti mongolského Altaje se komunikuje kazašsky. Velká část populace starší 35 let mluví rusky.

Pošta a telefon:

Tel. předvolba pro Mongolsko – 976.  Kód Ulánbátaru – 11. Místní čísla jsou šestimístná. V Ulánbátaru se dovoláte snadno místně i mezinárodně. Mimo Ulánbátar je to obtížné, mongolské a ruské telefony často nefungují. V Mongolsku funguje síť GSM, stabilní je pouze v Ulánbátaru a okolí, na trase Kjahta-Sukhbátar-Ulánbátar a některých regionálních centrech.

Důležitá telefonní čísla:

Požár - 101, Policie - 102, Lékařská pomoc - 103, Informace letiště Ulánbátar – 116

 Velvyslanectví České republiky v Mongolsku:

Olympic Street 12, Ulánbátar,  P.O.BOX 665

Telefon +976/11/321886, Fax sekterariát ZÚ: +976 11 323 791, OEÚ: +976 11 326 661

Nouzová linka +976/99021880, E-mail: ulaanbaatar@embassy.mzv.cz

Strava:

Pokud potřebujete speciální stravu (dietní, vegetariánskou atd.) je nutné konzultovat sjednání těchto služeb v cestovní smlouvě. Nedoporučujeme jíst maso ze sviště, může být zdrojem vážných onemocnění. Doporučujeme vést s sebou dezinfekční ubrousky na utírání rukou.

Spropitné:

Není povinné, vhodné je do 10%.

Elektřina: 220 V, 50Hz. Ve většině budov jsou evropské zásuvky, nové budovy mají zásuvky asijské. (adaprét lze koupit v obchodech s elektronikou)

Turistická sezóna v Mongolsku začíná začátkem května a končí koncem října. Můžete cestovat do Mongolska i jindy, ale v zimě je většina turistických center zavřena. Pro návštěvu severní části země je nejlepší počasí na začátku července. Červenec a srpen jsou deštivé měsíce, což může být obtížné při cestování džípem. Červenec – měsíc slavného Naadam festivalu. To je hlavní turistická sezona, je proto nutné ubytování v Ulánbátaru rezervovat předem.

Klima:  Kontinentální, prudké ochlazení – rozdíl mezi teplotou ve dne a v noci může být i 25 stupňů. Časté silné nárazové větry.